Substytut, namiastka, nie do końca spłacony weksel zaciągnięty od Ziemi tam pozostawionej.
Czkawka
Jerzy Janicki 1928-2007
Fundacja im. Jerzego Janickiego  KONTO FUNDACJI: Bank Millenium  98 1160 2202 0000 0001 6061 7363
Copyrights Fundacja im. Jerzego Janickiego
DZIENNIKARZ I SCENARZYSTA RADIOWY
Janicki uważany jest za prekursora polskich słuchowisk radiowych. Był m.in. pomysłodawcą, autorem tekstów i konferansjerki cieszącego się ogromną popularnością w latach 60.tych radiowego magazynu satyrycznego "Parnasik" oraz programu "Krasnoludki są na świecie".

Jerzy Janicki jest autorem kilkudziesięciu słuchowisk radiowych ( m.in."Koty to dranie", "Hasło", "Tragarz puchu"), za które otrzymał ponad trzydzieści nagród. Trzykrotnie reprezentował także Polskę na Prix Italia - najbardziej prestiżowym, międzynarodowym konkursie dla twórców radiowych i telewizyjnych. Nota bene, pierwszym polskim reportażem radiowym wysłanym na ten konkurs był dokument Jerzego Janickiego i Stanisława Ziembickiego pt. "Opowieści o mariackim hejnale".

Jednak bez wątpienia największym jego wkładem w historię polskiego radia jest powieść radiowa "Matysiakowie" - nieprzerwanie emitowana na antenie od ponad 50. lat.
Jerzy Janicki, jako pomysłodawca, animator i współtwórca "Matysiaków" uważany jest równocześnie za prekursora tzw.sagi rodzinnej, nowego gatunku w radiu europejskim.


wróć
dalej
Jerzy Janicki o pierwszym odcinku "Matysiaków"